EBE HALL OF FAME MEMBERS


2011

Scott Parry and Thomas Reed
Bay Controls

Mike Fischer
Fischer Tool & Die Corp

Joe Metzger and Tom Metzger
Metzgers Printing + Mailing

John Gorski
NAMSA

Miguel Alvarez
North Star BlueScope

Martha Vetter

R/P Marketing Public Relations

Phil Cox and Zachary Ward
TechTol Imaging

Davenport-Longenecker Lifetime Achievement Award for Business Advocacy
Daniel Frick
Ernst & Young LLP



2010

Tim Paradiso
BDS Agency Management

Ben Bauman
Bolt Express

Dr. Stephen Branam and Mick Janness
Branam Oral Health Technologies, Inc.

Matt Aston
Ground Penetrating Radar Systems, Inc.

David Woodward
North Design

Wm. F. (Bill) Reineke, Sr., Wm. F. (Bill) Reineke, Jr., Daniel Reineke, Thomas Reineke, Kerry Mitchell
Reineke Family Dealerships

Davenport-Longenecker Lifetime Achievement Award for Business Advocacy
Kermit Stroh
Moulton Gas Service



2009

Bob Armbruster
Clean Team Inc.

Tim Goligoski and Ken Kuhlman
Kuhlman Corporation

Fred Zoeller
Laminate Technologies, Inc.

Bob MacQueen
MacQueen Orchards

Roger Curtis
Michigan International Speedway

Mary and Rick Anderson
Radco Industries

Brian Roth
TRUFAST, LLC

Davenport-Longenecker Lifetime Achievement Award for Business Advocacy
Debbe Skutch
SUT Center for Family & Privately-Held Business



2008

Brad Burns, Brian Burns and Jeff Erickson
Cutting Edge Countertops

Bruce Rumpf
Job1USA

Tom Manahan, Jr.
Lathrop

Mike Herbert, Larry Adelsperger
P.T. Services Rehabilitation, Inc.

Tom Pounds
Toledo Free Press

Kathryn and Stanley Chlebowski
U.S. Utility Contractor Co., Inc.

Mike Uckele
Uckele Health & Nutrition Corporation

Bud Willson
Willson Builders

Dr. Xunming Deng, Dr. Liwei Xu
Xunlight Corporation

Davenport-Longenecker Lifetime Achievement Award for Business Advocacy
John Harbal
Impact Products LLC



2007

Harley Cramer and Robert Huebner
U.S. Coexcell, Inc.

Dr. Robert Esplin
Sylvania Veterinary Hospital

George “Chip” Hambro
First Solar

Brian Reis
Ballreich Bros., Inc.

Fred Spurck
Webster Industries

Business Excellence Award for Innovation
General Motors Powertrain

Excellence in Family Business Award
Shain Buerk
Scrambler Marie’s Restaurants

Davenport-Longenecker Lifetime Achievement Award for Business Advocacy
David F. Waterman
Shumaker, Loop & Kendrick, LLP


2006

Mark Feldstein
Mark Feldstein & Associates

James Kenyon
O.K. Industries

Rising Star
Lynne & Purri Gould
Crikey’s Original Australian Pies

Excellence in Family Business Award
Malcolm Richards
Supplemental Staffing

Business Excellence Award for Innovation
Daimler Chrysler Supplier Park

Lifetime Achievement Award for Entrepreneurship Advocacy & Support
Larry Davenport
Ernst & Young LLP


2005

Willie Geiser
Allshred Services

Michael Hart
Hart Associates

Patrick Hylant
Hylant Group


2004

William Bernard
Surface Combustion, Inc.

Ronald Ernsberger
20/20 Custom Molded Plastics, Ltd.

Glenn Grady
Cimarron Express, Inc.

Clinton O. Longenecker
The University of Toledo

Gene Poor
LifeFormations

George Rumman
Kingston Healthcare Company

George Satornino
Sierra Lobo, Inc.

Michael Smith
Custom Shop Clothiers

David Thorson
SealMaster Industries


2003

James Aston
Ohio Concrete Sawing & Drilling, Inc.

Don Barden
Barden Companies, Inc.

Roger Benz
Seneca Medical, Inc.

Thomas Cousino
Front Street Ventures

Thomas Kiser
Professional Supply, Inc.

Joseph Kunkle
SSOE, Inc.

Michael McAlear
Service Spring Corp.

Billy Joe Smith
Ebony Construction Company


2002

Martin Cass
Fremont Plastic Molds

Michael Gibbons
Main Street Ventures

James Huttner
Bionix Development Corp.

Joshua McClellan
McClellan Health Systems

Andrew Milligan
Bionix Development Corp.

Dennis Serras
Main Street Ventures


2001

James Bard
Bard Manufacturing Company

Richard Bard
Bard Manufacturing Company

Dean Blaser
Potter, Inc.

Willard Heddles
Tiffin Metal Products

Howard Ice
Acklin Stamping Company

James McNerney
eSync International

John Sidell
eSync International

Dean Spangler
Spangler Candy Company

David Wallace
Benchmark Engineering Group, Inc.

Eugene Welka
Frozen Specialties


2000

Tahir Cheema
Grand Aire, Inc.

Employee Owners
Bostwick-Braun Company

Thomas Kern
Poly-Foam International, Inc.

Edward Nofziger
Nofziger Door Sales, Inc.

Stansley Family
Stansley Group of Companies

David Von Deylen
Alex Products, Inc.


1999

James Appold
Consolidated Biscuit Company

Gary Gratop
Pinnacle Plastic Products

Arthur Hagen
Pinnacle Plastic Products

Robert Moyer
Mosser Construction, Inc.

Charles Oswald
Appliance Center

Timothy Stansfield
IET, Inc.

Kevin Tearney
Pinnacle Plastic Products


1998

Paul Aley
National Machinery Company

Richard Kinzel
Cedar Fair, L.P.

Richard Marcus
FRC International, Inc.

William Martin
Kahn & Diehl Centers for Progressive Eye
Care

Harold McMaster
Solar Cells, Inc.

Dale Seymour
Seymour & Associates/Mass Mutual

Brian Zifkin
BZ Design, Inc.


1997

Michael Czerniak
Metal Forming & Coining Corporation

Steven Essig
American Interiors, Inc.

James Haudan
Root Learning, Inc.

Gerald Monnin
Northwest Controls, Inc.

Randall Root
Root Learning, Inc.


1996

Julian Gravino
EISC, Inc.

Anthony Guerra
LEWCO, Inc.

Donald Harbaugh
Toledo Molding & Die, Inc.

Harold McCarty
Automated Building Components, Inc.

Marcia McCarty
Automated Building Components, Inc.

Michael Osterman
Osterman API, Inc.

Thomas Shirk
Hoosier Magnetics, Inc.


1995

Paul Black
P.E. Black Corporation

Stephen Bores
Therma-Tru Corp.

Albert Caperna
Century Marketing Corporation

James Poure
General Alum & Chemical Corporation

Robert Sullivan
Capital Bank, N.A.

John Szuch
Capital Bank, N.A.

David Wells
Therma-Tru Corp.

David Wells Jr.
Therma-Tru Corp.


1994

Kim Beck
Automatic Feed Company

Peter Beck
Automatic Feed Company

Ford Cauffiel
Cauffiel Industries, Inc.

Ronald Klausing
I & K Distributors, Inc.

Paul Kramer
Kramer Enterprises, Inc.

Paul Ormond
Health Care and Retirement

David Schmitz
S & R Equipment Co., Inc.

Clyde Sluhan
Master Chemical Corporation


1993

Joan Bayer
Concept Rehab Inc.

Al Mackey
Air-Ride, Inc.

Donald Monroe
River East Economic Revitalization Corp.

David Pienta
Automatic Handling, Inc.

Sutas Pipatjarasgit
Magic Wok, Inc.

Paul Reichert
Reichert Stamping Company

Robert Reichert
Reichert Stamping Company

Robert Smith
Doral Steel, Inc.


1992

William Christoffers
AVCA Corporation

Richard Everhardt
Penta County Schools

George Isaac
Isaac Corporation

Richard Ransom
Ransom Consulting

Maynard Sauder
Sauder Woodworking Co.

Yuval Zaliouk
YZ Enterprises, Inc.


1991

Richard Bostleman
Bostleman Corp.

Arthur Doust
Chemi-Trol Chemical Co.

Pasquale Giammarco
Marco.s , Inc.

Jesus Gonzalez
La Fronteriza, Inc.

James Kulla
BEC Labs, Inc.

Donald Miller
Roppe Corporation

Lois Mitten
Children’s Discovery Center, Inc.

Edward Reiter
Sky Financial Group, Inc.

John Savage
Savage & Associates

Robert Savage
Savage & Associates

Norman Tremonti
NTA Graphics, Inc.


1990

Levi Cook
Advantage Enterprises, Inc.

James Findlay
Impact Products LLC

Mary Lou Fox
Westhaven Services Company

Arthur Hills
Arthur Hills & Associates

George Howick
Bowling Green State University

Wallace Iott
Seaway Food Town, Inc.


1989

Thomas Brady
Plastic Technologies

Robert Hinkle
Hinkle Manufacturing, Inc.

Richard Howard
Richard Howard, Inc.

Joseph Links
Software Alternative Inc.

Paul Rothschild
Fremont Plastic Products

Frederick Rudolph
Rudolph/Libbe Companies, Inc.

Peter Silverman
Shumaker, Loop, & Kendrick